POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu



Fulltext
 

FULNEK
Obecně závazná vyhláška č.: 5/1998

O MÍSTNÍCH POPLATCÍCH
Městské zastupitelstvo ve Fulneku na svém zasedání dne 14.10. 1998 schválilo podle § 15 zák. č. 565/90 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů a v souladu s § 14 odst. 1 písm. h) a i), § 16 odst. 1 a 2 a § 36 odst. 1 písm. f) zákona č. 367/1990 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů tuto obecně závaznou vyhlášku:
Oddíl I - Základní ustanovení
Čl. 1

Město Fulnek vybírá na území města Fulnek (dále jen město) a území částí města Jerlochovice, Děrné, Dolejší Kunčice, Jestřábí, Jílovec, Lukavec, Pohořílky, Stachovice a Vlkovice (dále jen části města) tyto místní poplatky:

a) poplatek ze psů

b) poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt

c) poplatek za užívání veřejného prostranství

d) poplatek ze vstupného

e) poplatek za provozovaný výherní hrací přístroj


Čl. 2

Správu poplatků uvedených v čl. 1 této vyhlášky vykonává finanční odbor zdejšího městského úřadu (dále jen správce poplatků) a při řízení ve věcech poplatků se postupuje podle zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů.
Oddíl II - Poplatek ze psů
Čl. 3 Poplatník



Poplatek ze psů platí fyzické a právnické osoby, které jsou vlastníkem psa a mají na území obce trvalý pobyt nebo sídlo. Poplatek se platí ze psů starších 6 měsíců.



Čl. 4 - Sazby poplatku



Poplatek ze psa činí ročně: za prvého psa za druhého a dalšího psa



a) ze psa chovaného v rodinném

domku ve městě 200,-- 500,--



b) ze psa chovaného v rodinném domku

ve městě, je-li vlastníkem psa poživatel

invalidního, starobního nebo vdovského

důchodu, který je jeho jediným zdrojem

příjmů (pouze jeden důchod) 100,-- 200,--



c) ze psa chovaného v rodinném domku

v částech města 100,-- 300,--



d) ze psa chovaného v rodinném domku

v částech města, je-li vlastníkem psa

poživatel invalidního, starobního nebo

vdovského důchodu, který je jeho jediným

zdrojem příjmů (pouze jeden důchod) 50,-- 150,--



e) ze psa chovaného v obytném domě 500,-- 1.000,--



Poplatek ze psa činí ročně: za prvého psa za druhého a dalšího psa



f) ze psa chovaného v obytném domě, je-li

vlastníkem psa poživatel invalidního,

starobního nebo vdovského důchodu,

který je jeho jediným zdrojem příjmů

(pouze jeden důchod) 200,-- 300,--



g) ze psa v ostatních případech neuvedených v písm. a) až f) 1.000,-- 1.500,--



Čl. 5 - Osvobození



Poplatek se neplatí ze psů:

1. užívaných k doprovázení nebo ochraně osob nevidomých, bezmocných nebo držitelů průkazu ZTP - P (zvlášť těžce postižený s průvodcem),

2. jejichž vlastníkem je město Fulnek nebo jím zřízená rozpočtová a příspěvková organizace,

3. sloužících Policii ČR, pokud mají příslušné osvědčení o výcviku,

4. speciálně cvičených záchranářských a loveckých psů, pokud mají příslušné osvědčení. Nárok na osvobození od poplatku ze psů je vlastník povinen prokázat každoročně do konce měsíce ledna. Osvobození od poplatku ze psů zaniká, Zanikne-li důvod k osvobození.



Čl. 6 - Povinnosti poplatníka



1. Vlastník psa je povinen ohlásit správci poplatku do 15 dnů vznik poplatkové povinnosti, rovněž je povinen ohlásit i každou skutečnost, která má vliv na výši poplatku, a to do 15 dnů od jejího vzniku.

2. Vlastníci nebo správci domů jsou povinni na výzvu ohlásit správci poplatku písemně všechny psy v domě chované a uvést jejich vlastníky, a to v termínu do 31. ledna každého roku.

3. Vlastník psa je povinen zaplatit poplatek ze psa bez vyměření nejpozději do 31. 3. každého roku. Vznikne-li poplatková povinnost během roku, platí se poplatek ze psů od prvního měsíce následujícího po dni, kdy poplatková povinnost vznikla; za jednotlivé měsíce do konce kalendářního roku se platí 1/12 roční sazby,

nejméně však 50,-- Kč (dle ustan. § 64 zákona č. 337/92 Sb. ).

4. Zanikne-li poplatková povinnost, zaniká povinnost platit poplatek ze psů uplynutím měsíce, ve kterém tuto skutečnost poplatník oznámil správci poplatku. Zjištěný přeplatek se na požádání vrátí, činí-li více než 50,-- Kč a nemá-li současně poplatník nedoplatek na jiné dani nebo poplatku nebo neuplatnil-li požadavek na úhradu nedoplatku jiný správce daně.



Čl. 7 - Identifikace psů



Správce poplatku vydá vlastníkům psů známku pro psy s vyznačením názvu obce a evidenčního čísla psa. Vlastníci psů jsou povinni zajistit, aby psi známky skutečně nosili. Známka je nepřenosná na jiného psa. Ztrátu nebo odcizení známky je poplatník povinen oznámit správci poplatku do 15 dnů.
Oddíl III - Poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt
Čl. 8 - Předmět poplatku



Předmětem poplatku je přechodný pobyt za úplatu za lázeňský nebo rekreační pobyt ve městě a částech města.



Čl. 9 - Poplatník



Poplatníkem je fyzická osoba, která přechodně a za úplatu v místě uvedeném v Čl. 8 pobývá za účelem léčení nebo rekreace.



Čl. 10 - Plátce



Poplatek vybírá ve stanovené výši fyzická nebo právnická osoba, která přechodné ubytování za úplatu poskytla. Ubytovatel pod svou vlastní majetkovou odpovědností poplatek vybraný od poplatníků nebo poplatníkům sražený odvádí správci poplatku a za poplatek ručí.



Čl. 11 - Oznamovací povinnost



1. Ubytovatel je povinen písemně oznámit zahájení činnosti (ubytování) ve lhůtě do 5 dnů ode dne právní moci povolení k této činnosti, v ostatních případech do 10 dnů ode dne faktického zahájení této činnosti.

2. Při plnění oznamovací povinnosti je ubytovatel povinen sdělit správci poplatku příjmení, jméno nebo název právnické osoby, bydliště nebo sídlo, rodné číslo nebo IČO. Jde-li o fyzickou nebo právnickou osobu, která je podnikatelským subjektem, uvede též čísla účtů u peněžních ústavů, na nichž jsou soustředěny peněžní prostředky z její podnikatelské činnosti.

3. Ubytovatel je povinen vést řádně evidenci ubytovaných osob pro potřeby kontroly placení poplatku. Do evidence je třeba zapsat jméno, datum narození a adresu trvalého bydliště poplatníka, druh a číslo dokladu totožnosti, den příchodu a odchodu, počet dní pro stanovení základu poplatku. Jednotlivé stránky evidovaných ubytovaných osob musí být průběžně očíslovány a musí být uváděna pořadová čísla ubytovaných od začátku roku do jeho konce.



Čl. 12 - Sazby poplatku



Sazba poplatku činí 5,-- Kč za osobu a za každý i započatý den pobytu , není-li tento den dnem příchodu.



Čl. 13 - Osvobození



Poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt nepodléhají:

a) osoby nevidomé, bezmocné a držitelé průkazu ZTP/P (zvlášť těžce postižený s průvodcem) a jejich průvodci,

b) osoby, kterým byl poskytnut rekondiční pobyt podle zvláštních předpisů,

c) osoby mladší 18 let a starší 70 let nebo osoby, na které náležejí přídavky na děti (výchovné) a vojáci v základní službě a osoby, které vykonávají civilní službu.



Čl 14 - Splatnost poplatku



1. Ubytovatel, který je povinen vybírat poplatek, provede odvod poplatků za lázeňský nebo rekreační pobyt na účet správce poplatku nebo v hotovosti a to nejpozději do 10 dnů po uplynutí každého čtvrtletí.

2. Poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt platí poplatník předem za předpokládanou dobu pobytu.
Oddíl IV - Poplatek za užívání veřejného prostranství
Čl. 15 - Předmět poplatku



l. Poplatek za užívání veřejného prostranství se vybírá za zvláštní užívání veřejného prostranství, kterým se rozumí umístění zařízení sloužících k poskytování služeb, umístění stavebních, prodejních nebo reklamních zařízení, zařízení cirkusů, lunaparků a jiných obdobných atrakcí, umístění skládek, vyhrazení trvalého parkovacího místa a užívání tohoto prostranství pro kulturní

a sportovní akce a potřeby tvorby filmových a televizních děl. Z akcí pořádaných na veřejném prostranství bez vstupného nebo jejichž výdělek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely, se poplatek neplatí.



2. Veřejným prostranstvím jsou náměstí, tržiště, silnice, místní komunikace a chodníky ve městě a připojených částech.



3. Poplatek za užívání veřejného prostranství platí fyzické i právnické osoby, které užívají veřejné prostranství způsobem uvedeným v odst. 1. Užívá-li stejnou část veřejného prostranství několik poplatníků, odpovídají za zaplacení celého poplatku společně a nerozdílně. Správce poplatku může uložit zaplacení celého poplatku kterémukoliv z nich.



Čl. 16 - Sazby poplatku

1. Za užívání veřejného prostranství k umístění stánků, pultů, kiosků k prodejním účelům včetně manipulačního prostoru, skládek zboží, vystaveného zboží

- na náměstí za m2 a 1 den 100,-- Kč

- prostory mimo náměstí za m2 a 1 den 30,-- Kč

(tržiště, chodníky, silnice, místní komunikace)

2. Za použití veřejného prostranství (chodníky, místní komunikace) k umístění stavebních zařízení včetně staveb a rekonstrukcí inženýrských sítí

- ve městě za m2 a 1 den 10,-- Kč

- v částech města 5,-- Kč

3. Za vyhrazení trvalého parkovacího místa pro jedno osobní vozidlo ročně - ve městě 4.000,-- Kč

- v částech města 2.000,-- Kč

4. Za vyhrazení trvalého parkovacího místa pro jedno nákladní vozidlo, přívěs, vlečku, pojízdnou ubytovnu apod. ročně

- ve městě i v částech města 6.000,-- Kč

5. Za použití veřejného prostranství pro provoz lunaparků, cirkusů a jiných obdobných atrakcí

- na náměstí za m2 a 1 den 5,-- Kč

- na Říční ul. za m2 a 1 den 2,-- Kč

6. Za použití veřejného prostranství (náměstí, chodníky, místní komunikace) k umístění skládek všeho druhu

- ve městě za m2 a 1 den 10,-- Kč

- v částech města za m2 a 1 den 5,-- Kč



Čl. 17 - Povinnosti poplatníka



1. Poplatník je povinen oznámit správci poplatku zvláštní užívání veřejného prostranství nejpozději v den vzniku poplatkové povinnosti. Současně je povinen oznámit ukončení zvláštního užívání veřejného prostranství.

2. Při plnění oznam. povinnosti je poplatník povinen sdělit správci poplatku příjmení, jméno nebo název právnické osoby, bydliště nebo sídlo, rodné číslo nebo IČO. Jde-li o fyzickou nebo práv. osobu, která je podnikatelským subjektem a úhrada bude provedena bezhotovostním způsobem, uvede též čísla účtů u peněžních ústavů, na nichž jsou soustředěny peněžní prostředky z její podnikatelské činnosti.



Čl. 18 - Osvobození



Poplatku za užívání veřejného prostranství nepodléhají:

a) akce pořádané na veřejném prostranství bez vstupného,

b) akce, jejichž výtěžek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely,

c) vyhrazení trvalého parkovacího místa pro osoby invalidní.



Čl. 19 - Vznik a zánik poplatkové povinnosti



Poplatek se platí od prvého dne, kdy došlo k užívání veřejného prostranství způsobem uvedeným v čl. 15, až do dne, kdy toto užívání skončilo, zařízení bylo odstraněno a veřejné prostranství bylo uvedeno do původního stavu.



Čl. 20 - Splatnost poplatku



Poplatek je splatný:

a) při užívání veřejného prostranství po dobu kratší než 1 rok nejpozději v den, kdy bylo s užíváním veřejného prostranství započato,

b) poplatek stanovený roční paušální částkou je splatný do konce ledna příslušného kalendářního roku.
Oddíl V - Poplatek ze vstupného
Čl. 21 - Předmět a sazba poplatku

1. Poplatek ze vstupného se vybírá ze vstupného na kulturní, sportovní a prodejní akce a akce obdobného charakteru.

2. Poplatek ze vstupného platí fyzické a právnické osoby, které akci pořádají.

3. Předmětem poplatku ze vstupného je celé vstupné bez ohledu na to, z jakých složek se cena vstupenky skládá.

4. Sazba poplatku ze vstupného činí:

a) 20 % z úhrnné částky vybraného vstupného u prodejních akcí (burza apod.),

b) 10 % z úhrnné částky vybraného vstupného u ostatních akcí.



Čl. 22 - Povinnosti poplatníka

Poplatník (pořadatel) je povinen:

1. nejméně 3 dny před konáním akce ohlásit správci poplatku, t.j. finančnímu odboru městského úřadu, údaje potřebné ke stanovení místního poplatku ze vstupného,zejména druh akce, jméno pořadatele, datum, hodinu a místo konání, účel použití výtěžku,

2. pro výběr vstupného použít výlučně vstupenky s razítkem správce poplatku,

3. neprodané označené vstupenky vyúčtovat správci poplatku nejpozději do tří dnů po skončení akce,

4. při plnění oznamovací povinnosti sdělit správci poplatku příjmení, jméno nebo název právnické osoby, bydliště nebo sídlo, rodné číslo nebo IČO. Jde-li o fyzickou nebo právnickou osobu, která je podnikatelským subjektem, uvede též čísla účtů

u peněžních ústavů, na nichž jsou soustředěny peněžní prostředky z její podnikatelské činnosti.



Čl. 23 - Splatnost poplatku ze vstupného

Poplatek ze vstupného je splatný do 15 dnů ode dne uspořádání akce, která poplatku podléhá.



Čl. 24 - Osvobození

Od poplatku ze vstupného jsou osvobozeny:

a) akce, jejichž celý výtěžek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely,

b) sportovní akce pořádané místními tělovýchovnými jednotami,

c) divadelní a filmová představení, akce pro děti a koncerty vážné hudby
Oddíl VI. - Poplatek za provozovaný výherní hrací přístroj
Čl. 25 - Předmět poplatku

Poplatku podléhá každý povolený výherní hrací přístroj 1).



Čl. 26 - Poplatník

Poplatníkem je provozovatel výherního hracího přístroje 2).



Čl. 27 - Vznik a zánik poplatkové povinnosti

1. Poplatková povinnost vzniká dnem uvedení povoleného výherního hracího přístroje do provozu.

2. Poplatková povinnost u povoleného výherního hracího přístroje, který byl uveden do provozu před účinností této obecně závazné vyhlášky, vzniká dnem účinnosti této obecně závazné vyhlášky

3. V případě provozu výherního hracího přístroje podle povolení plynule navazujícího na povolení předchozí, vzniká poplatková povinnost dnem právní moci nového povolení



4. Poplatková činnost zaniká dnem ukončení provozu povoleného výherního hracího přístroje 3). Za ukončení provozu se nepovažuje jeho přerušení, např. z důvodu prováděných oprav a v zavíracích dnech provozovny, kde je výherní hrací přístroj umístěn. Ukončení provozu se prokazuje protokolem podle zvláštního

předpisu. 3)



Čl. 28 - Ohlašovací povinnost

1. Poplatník je povinen ohlásit písemně správci poplatku den uvedení výherního hracího přístroje do provozu a den ukončení jeho provozu a to do tří pracovních dnů ode dne, kdy tato skutečnost nastala. Byl-li výherní hrací přístroj uveden do provozu před účinností této obecně závazné vyhlášky, je poplatník povinen

ohlásit písemně správci poplatku den uvedení výherního hracího přístroje do provozu do tří pracovních dnů ode dne účinnosti této obecně závazné vyhlášky.

2. Poplatník je povinen v ohlášení podle odstavce a) uvést své obchodní jméno, sídlo, identifikační číslo a čísla účtů u peněžních ústavů, na nichž jsou vedeny peněžní prostředky z jeho podnikatelské činnosti.



Čl. 29 - Sazba poplatku

1. Poplatek za každý výherní hrací přístroj činí 5.000 Kč na 3 měsíce.

2. V případě provozování výherního hracího přístroje na dobu kratší než tři měsíce, činí poplatek poměrnou část sazby uvedené v odst. 1 podle počtu dnů provozu výherního hracího přístroje v příslušném období.



1. Poplatek je splatný bez vyměření vždy do desátého dne prvního měsíce kalendářního čtvrtletí.

2. Poplatek se platí na účet Městského úřadu ve Fulneku č. 19-4915051-808/0800 u České spořitelny, a. s. ve Fulneku, variabilní symbol 1347.
Oddíl VII.
Čl. 31 - Ustanovení společná a závěrečná

1. Nebudou-li místní poplatky zaplaceny včas nebo ve správné výši, vyměří správce poplatku poplatek platebním výměrem a může zvýšit včas nezaplacené (neodvedené) poplatky až o 50 %. 4)

2. Nesplnění ohlašovací povinnosti lze postihovat podle zvláštního předpisu. 5)

3. Ruší se obecně závazná vyhláška č. 7/1995 a 2/1997 o místních poplatcích, vyhláška č. 1/1998 a 4/1998 o místním poplatku za provozovaný výherní hrací přístroj.

4. Tato vyhláška nabývá účinnosti 1. 1. 1999.
Vyhlášena dne 14. 10. 1998
Jan Blaheta
starosta města



Josef Pavlíček
zástupce starosty
§ 18 a násl. zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů

§ 17 odst. l zákona č. 202/1990 Sb. a § 1 odst. 1 vyhlášky č. 223/1993 Sb.

§ 5 vyhl. č. 223/1993 Sb., o hracích přístrojích

§ 11 zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích ve znění pozdějších předpisů

§ 37 a 37a zák. č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků ve znění pozdějších předpisů

6) zák. č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků ve znění pozdějších předpisů
DALŠÍ INFORMACE: Fulnek
Zveřejněno 14.10.1998 v 18:30 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

  Mapa