|
|
OZV č. 3/1992 o městské policii
Městské zastupitelstvo v Bojkovicích se usneslo dne 30. 6. 1992, podle § 36 odst. 1 písm. h a § 37 zák. č. 367/90 Sb., na této obecně závazné vyhlášce
ÚVODNÍ USTANOVENÍ
článek 1
- Městské zastupitelstvo v Bojkovicích zřizuje k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku "městskou policii".
- Posláním městské policie je veřejně-prospěšná činnost na úseku veřejného pořádku. Své poslání plní především tím, že předchází protiprávnímu jednání fyzických a právnických osob, kterým je narušován veřejný pořádek nebo takovému jednání brání a ve vymezeném rozsahu je postihuje.
- Každý má právo obracet se na pracovníky městské policie (dále jen "strážník") se žádostí o pomoc. Strážníci jsou povinni v rozsahu svých úkonů požadovanou pomoc poskytnout.
článek 2
- Při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku strážníci zejména:
- dohlížejí na dodržování obecně závazných předpisů k ochraně veřejného pořádku
- chrání bezpečnost osob a majetku
- dohlíží na dodržování pravidel občanského soužití
- odhalují a vyřizují přestupky spadající do jejich působnosti, ukládají a vybírají pokuty v blokovém řízení. V podrobnostech se řídí věcná a místní příslušnost městské policie podle zák. č. 200/90 Sb. o přestupcích
- upozorňují fyzické a právnické osoby na zjištěné nedostatky a podle konkrétní situace činí opatření k jejich odstranění.
- Městskou policii tvoří pracovníci (strážníci) k tomu určení městskou radou.
článek 3
ŘÍZENÍ MĚSTSKÉ POLICIE
- Městskou policii řídí starosta
- Pro plnění některých povinností při řízení městské policie se zřizuje funkce velitele městské policie.
- Velitel městské policie je jmenován městskou radou z řad strážníků městské policie a ze své činnosti je odpovědný starostovi.
- městská rada svým nařízením vymezí rozsah působnosti, včetně stanovení odpovědnosti velitele městské policie.
článek 4
STRÁŽNÍCI
Strážníkem se může stát bezúhonný občan ČSFR starší 21 let, který je tělesně a duševně způsobilý k výkonu povinnosti a oprávnění podle zákona č. 553/91 Sb. a splňuje požadavky vyplývající z vyhlášky MV ČR č. 129/92 Sb.
článek 5
POVINNOSTI STRÁŽNÍKŮ
Strážník je povinen řídit se při plnění úkolů městské policie ústavou, zákony a ostatními obecně závaznými právními předpisy.
článek 6
- Strážník je povinen při výkonu své pravomoci prokázat svou příslušnost k městské policii stejnokrojem s odznakem "městská policie", identifikačním číslem a názvem.
- Strážník, který neprokazuje při výkonu své pravomoci příslušnost k městské policii podle odst. 1 je povinen ji prokázat služebním průkazem.
článek 7
STEJNOKROJ STRÁŽNÍKA
Obuv - černá kožená (zimní, letní) Kalhoty - černý tesil Košile - bílá se znakem a názvem města na levém záloktí rukávu Kravata - černá kožená Bunda - černá kožená, se znakem města na levém záloktí rukávu a kovovvým odznakem "městská policie" na pravé straně prsou. Identifikační číslo je umístěno pod oznakem (v zimě). Bunda - černá plátěná, se znakem města na levém záloktí rukávu a kovovým odznakem "městská policie" na pravé straně prsou. Identifikační číslo je umístěno pod oznakem (v létě). Pokrývka - černá osmihranná brigadýrka s černým lesklým štítkem, kovovým odznakem a nápisem "městská policie. Opasek - černý kožený (včetně pozdra na zbraň, střelivo a obušek). Rukavice - černé kožené (v zimě).
článek 8
TECHNICKÉ ZABEZPEČENÍ MĚSTSKÉ POLICIE
- Stálé stanoviště (dále "strážnice") městské policie, jenž odpovídá technickým a hygienickým potřebám, určí městská rada svým nařízením.
- Strážnice je vně budovy na viditelném místě označena světelnou cedulí s nápisem "Městská policie Bojkovice" a znakem města.
- K plnění některých úkonů používá městská policie motorových prostředků.
- K zabezpečení potřebné úrovně řízení a dostupnosti strážníků používá městská policie krátkovlnných vysílaček.
- Podrobnosti vyplývající z odst. 2 až 4 stanoví starosta města svým nařízením.
článek 9
- Při provádění zákroků a úkonů k plnění MP je strážník povinen dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní a nepřipustit, aby osobám v souvislosti s touto činností vznikla bezdůvodná újma a případný zásah do jejich práv a svobod nepřekročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného.
- Strážník je v pracovní době povinen provést zákrok nebo úkon nebo učinit jiné opatření, je-li páchán trestný čin, přestupek či jiný právní delikt a nebo je-li důvodné podezření z jejich páchání.
- Strážník je i mimo pracovní dobu povinen provést zákrok, popř. učinit jiná opatření, zejména vyrozumět nejbližší útvar Policie ČR, je-li páchán trestný čin nebo přestupek, kterým je bezprostředně ohrožen život, zdraví nebo majetek.
článek 10
Strážník není povinen provést zákrok v plnění úkolů jestliže:
- je pod vlivem léků nebo jiných látek, které závažným způsobem snižují schopnost jeho jednání,
- k jeho provedení nebyl odborně vyškolen ani vycvičen a jestliže povaha zákroku takové odborné vyškolení nebo vycvičení vyžaduje,
- to vylučuje jeho zdravotní stav,
- by jeho provedení bylo v rozporu s opatřením Policie ČR nebo jiných ozbrojených bezpečnostních sborů.
článek 11
OPRÁVNĚNÍ STRÁŽNÍKŮ
Oprávnění strážníků vyplývají ze zák. č. 553/91 Sb. o obecní policii. Jsou to:
- oprávnění požadovat prokázání totožnosti
- oprávnění předvést osobu
- oprávnění odebrat zbraň
- oprávnění zakázat vstup na určená místa
- oprávnění otevřít byt nebo jiný uzavřený prostor
- oprávnění požadovat vysvětlení
- oprávnění odejmout věc
- oprávnění použití donucovacích prostředků
- oprávnění použití psa
- oprávnění použití služební zbraně
čláenk 12
- Oprávnění použít služební zbraně proti osobě dle Čl. 11 odst. 1 č. 10 je nejvýznamnějším právem strážníka. Při jeho případném uplatnění strážník postupuje přesně v souladu s § 20 odst. 1 písm. a, b, zák. č. 553/91 Sb.
- Závazná organizační pravidla při zacházení s krátkými kulovými zbraněmi Městského úřadu Bojkovice stanoví na základě zákona č. 147/83 Sb. ve znění zákona č. 49/1990 Sb. starosta města svým nařízením.
- Povolení k nošení zbraně strážníkům, vydává starosta města za předpokladu, že splňují požadavky, které vyplývají z vyhlášky č. 129/92 Sb., splňují podmínky stanovené zákonem č. 147/83 Sb., ve znění zákona č. 49/90 Sb., vyhlášky FMV č. 10/84 Sb. ve znění vyhlášky 264/90 Sb. a byl řádně poučen o použití služební zbraně.
článek 13
NÁHRADA ŠKODY
- Město odpovídá za škodu způsobenou strážníkem v souvislosti s plněním úkolů stanovených touto vyhláškou. To neplatí, jde-li o škodu způsobenou osobě, která svým protiprávním jednáním oprávněný a přiměřený zákrok vyvolala.
- Město odpovídá za škodu osobně, která poskytla pomoc strážníkovi na jeho žádost nebo s jeho vědomím. Město se této odpovědnosti může zprostit jen tehdy, způsobí-li si tuto škodu poškozený úmyslně.
- Město odpovídá za škodu na věcech, která poškozenému vznikla v souvislosti s poskytnutím pomoci podle odst. 2. Přitom se hradí skutečná škoda a to uvedením v předešlý stav. Není-li to možné nebo účelné, hradí se v penězích. Poškozenému může být přiznána i náhrada nákladů spojených s pořízením nové věci náhradou za věc poškozenou.
- Došlo-li u poškozeného k újmě na zdraví nebo smrti, určí se rozsah a výše nádrady podle předpisů o odškodňování pracovních úrazů pracovníků.
- Město odpovídá i za škodu, kterou osoba způsobila v souvislosti s pomocí pokytnutou strážníkovi.
článek 14
Tato vyhláška nabývá účinnosti dne 15. 7. 1992. Zároveň se touto vyhláškou ruší vyhláška č. 1/1992 o zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku.
RNDr. Ladislav Kocman starosta města
František Slavíček zástupce starosty
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKYZveřejněno 31.10.2005 v 11:00 hodin Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
|
|